Josef Skupa v Pelhřimově | Pelhřimovský magazín

Hledat

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Josef Skupa v Pelhřimově

Velmi zajímavé fotografie poskytl Jaroslav Staropražský. Autorem je jeho otec Václav Staropražský. Byly pořízeny v období let 1945 až 1946. Tímto mu velmi děkuji. Jeho text jsem volně upravil. Miroslav Galko.

Zdroj: http://pelhrimovsky.denik.cz/kultura_region/loutkove-divadlo-zadna-televize-nenahradi-pe13.htmlLoutkové divadélko Sokol bylo od roku 1924 na Zavadilce v Nádražní ulici (dnešní čp. 826) v Pelhřimově. provozovala ho Tělocvičná jednota Sokol. V divadle se nacházela točna, kde mohli loutkáři připravovat další scénu a světelné rampy nahoře i dole. Naproti horní rampě byla lávka, kde se četly texty.

Vedoucí divadélka, který také mimo jiné vedl kašpárka a dával mu hlas, byl vedoucí knihkupectví pan Pejša. Zdejší loutkáři byli na takové úrovni, že mezi ně přijel sám Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka. Budova divadla i přilehlá hospoda byla později zbourána a na jejich místě byl postaven bytový dům Koloseum, kde se dnes v přízemí nachází prodejna potravin.

Na fotografii je vlevo nahoře namalovaný obraz jezdce na motorce. Je to karikatura autora fotografií (Václav Staropražský) na motocyklu Jawa 175.

Kromě divadla a dalších osob můžete vidět malého chlapce. Je to Jaroslav Staropražský. Na třetí fotografii, prostřední ze tří mužů (muž čelem, vlevo od chlapce), je jeho otec Václav Staropražský.

Venku mezi loutkáři je Josef Skupa (muž s kloboukem) s manželkou Jiřinou a voják štábní kapitán Vratislav Janda, který maloval všechny obrazy pro loutkové divadlo. Ten působil od srpna 1945 do září 1948 u 48. pěšího pluku v Pelhřimově. Vratislav Janda byl později ve vykonstruovaném procesu komunistickým režimem odsouzen k trestu smrti a 5. listopadu 1949 popraven.

Zde pro lepší přehlednost, kdo je kdo. Popis "Můj otec" - Václav Staropražský.

Hlas Spejbla a Hurvínka namlouval Josef Skupa, který obě postavičky v roce 1925 a 1926 vytvořil. Později divadlo doplnila loutková postavička Máničky a psa Žeryka (obě 1930).

Divadélko pár po válce skončilo úplně (již za války přerušilo činnost), protože ustoupilo bytové výstavbě. Teprve v roce 1958 na tradici navázala loutkoherecká skupina Rolnička, která existuje dodnes.

Zajímavé dokumenty o Loutkoherecké skupině Sokol v Pelhřimově >>>

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum