Pamětní schránka - kostel sv. Kříže
5. prosince 2015 - zdroj Pelhřimovské noviny.
Fotografie: Město Pelhřimov, Úsek památkové péče, Mgr. Vladimír Staněk.
Při opravách věže kostela svatého Kříže (Kalvárie) v Pelhřimově byla objevena důkladně uzavřená měděná schránka válcovitého tvaru. Protože se dalo předpokládat, že obsahuje historické dokumenty z minulých dob, byla 9. dubna 2014 opatrně otevřena na radnici za účasti vedení města, zástupců městského úřadu i tisku. Předpoklad se potvrdil. Ve schránce byly v dalším skleněném pouzdře uloženy různé dobové spisy, noviny, fotografie a mince, pocházející jednak z roku 1883, kdy byl kostel nově postaven, a dále z roku 1928, kdy proběhla instalace nové krytiny na věži.
Dokumenty prozradily mnoho zajímavých informací o historii našeho města. Na těch z roku 1883 byly uvedeny například tehdejší ceny potravin (jen pro zajímavost – litr piva tehdy stál 12 krejcarů) a z této doby pocházel i plakát, informující o oslavě očekávané „významné události rodinné“ panovníků tehdejšího panovnického rodu. „Velkou zajímavostí je drobný penízek z roku 1714 s erbem, poprsím a se jménem GEORG I. GVILIELM. Pravděpodobně se jedná o Jiřího Viléma Brandenburg-Bayreuth. Minci ještě necháme určit numismatikům,“ uvedl k tomu Vladimír Staněk. Rok 1928 připomínal pamětní spis, podepsaný starostou, jeho zástupci a devítičlennou radou. Hovoří se v něm mj. o výročí vzniku samostatné republiky a o tom, že „Pelhřimov slaví okázale a radostně“. Další tiskoviny prozradily, že v Pelhřimově v roce 1921 žilo 6600 obyvatel a město mělo 690 domů, ale třeba i to, že přes město už tehdy vedla důležitá „vzduchoplavecká linka dopravní“. Dobový tisk reprezentovaly Týdeník z Českomoravské vysočiny, Pokrokový obzor a Národní politika s přílohou Ven do přírody.
Z nalezených dokumentů budou pořízeny kopie pro zaarchivování a poté se ve schránce vrátí zpět na místo, kde byly nalezeny. „Bude zhotovena také schránka nová, do které budou vloženy současné dokumenty připomínající dnešní dobu. Předpokládáme „Pamětní spis“, noviny, mince, případně bankovky, fotografie a podobně,“ řekl Vladimír Staněk.