Soutěž trubačů
2. června 2016
Článek s fotogalerií a videi z proběhlé akce zde >>>
O víkendu 4. června proběhne v Pelhřimově 2. ročník společné Česko - Slovenské soutěže mysliveckých trubačů. Do soutěže je přihlášeno přes 220 trubačů ze všech koutů českých a moravských hvozdů i majestátních hor a luhů čarokrásného Slovenska, kteří budou soutěžit o umístění v celkem pěti kategoriích (2 kategorie souborů a 3 kategorie sólistů). Pro návštěvníky je připraven bohatý program, který začíná již v pátek Svatohubertskou mší v kostele Sv. Bartoloměje a následným koncertem trubačů na Masarykově náměstí. V sobotu se Městské sady úderem 9 hodiny rozezní loveckou hudbou. Pro děti je připraven v Městských sadech myslivecký den. Pod patronací Českomoravské myslivecké jednoty, Okresního spolku v Pelhřimově se seznámí na různých stanovištích s loveckými psy, sokolnictvím a vyzkouší si své znalosti v oblasti myslivosti a přírody.
Hodnocení výtvarné části soutěže proběhlo za účasti Václava Chaloupka, Ing. Lubomíra Nechvátala, předsedy OMS Pelhřimov, Ing. Josefa Nenadála, člena ústřední myslivecké rady ČMMJ, Jana Štoly, předsedy kulturní komise OMS a Petra Šeplavého.
Žáci základních a uměleckých škol, kteří se umístili ve výtvarné a literární soutěži na téma „ Jak jsem potkal přírodu“, obdrží z rukou předsedy komise, pana Václava Chaloupka, režiséra oblíbených večerníčků, diplomy a ceny na slavnostním vyhlášení v Městských sadech ve 13. hodin. Vítězné práce budou vystaveny v Domově pro seniory Pelhřimov. Drobné odměny ale čekají na každého, kdo si přijde v sobotu na dětský myslivecký den zasoutěžit.
Hodnocení výtvarné části soutěže proběhlo za účasti Václava Chaloupka, Ing. Lubomíra Nechvátala, předsedy OMS Pelhřimov, Ing. Josefa Nenadála, člena ústřední myslivecké rady ČMMJ, Jana Štoly, předsedy kulturní komise OMS a Petra Šeplavého, člena rady Klubu trubačů ČMMJ. Do soutěže bylo zasláno ve třech věkových kategoriích přes 400 prací z 12 základních a uměleckých škol v Pelhřimově, v Humpolci, Božejově a Pacově. Rozhodování nebylo jednoduché. Nakonec však porota pod vedením Václava Chaloupka, který je vystudovaným učitelem kreslení a také sám rád kreslí a maluje, určila vítězné práce a čestná uznání. Poděkování si však zaslouží všichni, kdo se soutěže zúčastnili včetně pedagogů, kteří děti na soutěž připravili. Vítěz literární soutěže bude znám po vyhodnocení zaslaných příspěvků až koncem května. Vítězné práce představíme v časopise Myslivost.
V sobotu v 16. hodin bude zahájen pokus trubačů o stanovení rekordu v trubačské štafetě. Cílem více než 160 trubačů, kteří se na štafetu přihlásili, bude na co nejdelší vzdálenost a v co největším počtu předat jeden z vylosovaných signálů z Desatera Prof. Antonína Dyka. Pro soutěž byly vybrány signály Vítání, Začátek honu a Přestávka. Prof. Dyk vytvořil lovecké signály v roce 1936, tedy před 80-ti lety a trubačská štafeta je zároveň oslavou tohoto výročí. Losování signálu a start štafety proběhne v Městských sadech a pak se signál vydá na svoji cestu kolem Pelhřimova až do cíle, který bude na pódiu na Masarykově náměstí. Než štafeta dorazí do cíle, postarají se o dobrou náladu návštěvníků myslivečtí trubači s folklorním souborem Stražišťan a Stražišťanek. Nad štafetou převzala garanci Agentura Dobrý den, která bude bedlivě dohlížet na splnění úkolu. Pokus o rekord v trubačské štafetě je také zahájením akce Pelhřimov – město rekordů, která bude následovat hned následující víkend po trubačích.
Nezbývá, než si přát, aby bylo počasí v den soutěže shovívavé, aby se nám trubačská štafeta a soutěž vydařila a aby se všichni, kteří přijdou v sobotu do Pelhřimova, dobře bavili, něco zajímavého se dozvěděli a hlavně měli úsměv na tvářích. Na všechny se moc těšíme.
Petr Šeplavý
Zdroj: Tisková zpráva - Městský úřad Pelhřimov. Foto: Alexandra Knapová.