Studentská balada

Studentská balada

AKTUALIZACE 16. DUBNA 2021

ČT3 po desítkách let opakuje seriál Studentská balada, který se natáčel v Pelhřimově v roce 1986. Bohužel jsem si nevšiml dříve. Dnes byl první díl. Ale ČT3 ho opakuje 21. dubna 2021 v 00:15. 2. díl zítra v 16:15 (opakování 22.4.) a 3. díl neděle 18.4. (opakování (23.4.). Na fotografii pracovní název: Studentská historie.

FOTOGRAFIE ZE SERIÁLU BUDOU DOPLNĚNY NA WEB BĚHEM TÝDNE.


TV inscenace - trilogie, Československo, 1986, 72 + 79 + 84 min

Režie: Ludvík Ráža / Scénář: Jiří Hubač / Kamera: Milan Dostál / Dramaturgie: Helena Sýkorová

Hrají: Viktor Preiss, Zlata Adamovská, Pavel Kříž, Martin Zounar, Ivana Andrlová, Jiří Bartoška, Josef Somr, Josef Větrovec, Radoslav Brzobohatý, Ondřej Vetchý, Miroslav Zounar, Vladimír Dlouhý, Ota Sklenčka, Jiří Holý, David Strupek

Z natáčení? Jiný název?

Děj třídílné hry dramatika J. Hubače je lokalizován do malého českého města a odehrává se v době rozkladu rakousko-uherské monarchie. Na osudech hlavních protagonistů sleduje autor hluboké sociální, politické a etické konflikty doby těhotné blížící se válkou. Ve středu dění stojí tři studenti. Dva nemajetní – Vilém Nekolný (M. Zounar) a Ludvík Berka (P. Kříž) se těžce probíjejí na studiích a svět dřiny a nedostatku silně ovlivňuje jejich myšlení a uvažování. Jejich protipólem je aristokrat Alexandr z Hájku (V. Dlouhý). První díl končí střetnutím Ludvíka a Alexandra, sporem o původnost Alexandrových veršů, z něhož vychází Ludvík Berka vítězně… Druhý díl Hubačovy trilogie rozvíjí další osudy celé galerie postav, především pak hlavních protagonistů, studentů Ludvíka Berky a Viléma Nekolného, mladých mužů, determinovaných svým sociálním postavením. Děj se soustřeďuje na střetnutí studentů s tyranským profesorem matematiky Lepeškou (R. Brzobohatý). Ludvík je za svou revoltu vyloučen z gymnázia, ale Vilém v rozhodujícím okamžiku nenalézá odvahu postavit se na stranu svého přítele. Příběh končí vypuknutím 1. světové války... Ve třetím díle se završují osudy všech postav, zejména pak hlavních hrdinů, studentů Nekolného a Berky. Jejich vztah prochází v ději nejrůznějšími petripetiemi, aby v závěru a v mezní životní situaci vykrystalizoval v pevné přátelství, schopné i nejvyšší oběti. Skupina studentů, která byla odvedena, narukuje na frontu a přeběhne na ruskou stranu. Přirozeným vůdcem skupiny je Ludvík Berka, který ji dovede tam, kde podvědomě tuší dějinnou bouři (Česká televize).


Bohužel fotografie nejsou. Pouze jedna. Zaslal jsem dotaz do České televize:

Dobrý den. V našem městě byl v roce 1986 nebo 1987 natáčen seriál nebo televizní inscenace (je těžké dohledat informace) Studentská balada. Bylo by možné něco o tomto filmovém díle zjistit? Fotografie, nějaké krátké video, popřípadě zda nebude vysíláno v ČT? Předem děkuji za jakékoli informace, případně info kam se mohu obrátit. Předem děkuji. Miroslav Galko

Zde je odpověď:

Vážený pane Galko,

děkujeme za Váš ohlas i zájem o vysílání České televize.

Ano, jedná se o trilogii  "Studentská balada"  natočenou v roce 1986 a naposledy vysílanou v roce 1994.

Trilogie o osudech generace, která dozrávala v období před první světovou válkou. Hrají: V.Dlouhý, J.Andrlová, J.Bartoška, J.Somr, M.Zounar, R.Brzobohatý, V.Preiss, J.Holý, O.Vetchý, P.Kříž, Z.Adamovská, J.Větrovec.

Režie Ludvík Ráža - scénář Jiří Hubač.

Více informací nemáme k dispozici a pro dohlednou dobu není pořad plánován do vysílání.

S přátelským pozdravem

Ladislav Richtrmoc
ČESKÁ TELEVIZE
Divácké centrum
Kavčí hory
140 70 Praha 4
Tel.: 261 136 113
Fax.: 261 014 101
e-mail:info@ceskatelevize.cz
http://www.ceskatelevize.cz

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum