5 | Pelhřimovský magazín

Ulice Josefa Vlasáka

Ulice Solní vystřídala hned několik názvů: Solní, Říčanského, Solní, Josefa Vlasáka a nakonec opět Solní.

Solní

Ulice nese svůj název z doby, kdy vedla k císařské solnici (skladu státního monopolu soli) postavené v roce 1707. V popsání pelhřimovských domů z roku 1843 je uváděna jako Salzgasse. Budovu někdejší solnice nechala pelhřimovská obec v letech 1895 - 1896 přestavět na Národní dům (dnes Městské divadlo - fotografie číslo 4). V období tzv. první republiky se tato ulice nazývala Říčanského. Návrat k původnímu názvu byl na základě doporučení Musejního spolku v Pelhřimově rozhodnutím městského zastupitelstva z 19. května 1938.

Říčanského

Adam Říčanský z Říčan (+1552). Příslušník panského rodu (ve znaku měli stříbrné lekno na červeném štítě), zastával někdy úřad hejtmana Kouřimského kraje a býval komisařem v královských službách. V Pelhřimově nechal postavit zámek, který se od oné doby nazývá zámek Říčanských z Říčan, v roce 1551 potvrdil Pelhřimovským právo vaření piva. Naproti tomu jeho syn a dědic Karel pelhřimovské měšťany velmi sužoval, proto se v roce 1572 vykoupili z jeho poddanství. Takto se za tzv. první republiky jmenovala ulice Solní.

Josefa Vlasáka

Josef Vlasák (*1894 Pelhřimov), syn hostinského v Pelhřimově (restaurace U Vlasáků - Střepina - fotografie číslo 2), za okupace byl jako člen komunistické strany krátce vězněn německými nacisty. Ve Vlasákově restauraci se ustanovila levicová frakce sociální demokracie v Pelhřimově (viz pamětní deska na restauraci). Z těchto důvodů byla za „předlistopadového“ režimu přejmenována ulice Solní na ulici Josefa Vlasáka.

Fotogalerie:

1 - Městská zahrada v Pelhřimově (1974). 2 - Restaurace "U Vlasáků" (1974). 3 - Pamětní deska na restauraci "U Vlasáků" (1974). 4 - Městské divadlo - kino. 5 - Nynější parkoviště za městským úřadem. 6 - Solní ulice. 7 - Vpravo je dům č.p. 158 (Solní).  8 - Pohled z divadla na kostel sv. Bartoloměje. 9 - Kostel sv. Bartoloměje - 1971. 10 - Vchod do Děkanské zahrady - "a práce začala lopata, krumpáč a ruce - mechanizace" - vlevo divadlo, vpravo Střepina. 11 - "Plán byl splněn" - Vchod do Děkanské zahrady. 12 - Vchod do Děkanské zahrady je z části upraven. "A nyní čeká ta nejnáročnější práce. Vytrváme?" (popisy z fotografií). 13 - Děkanská zahrada - domek F. B. Vaňka.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum