PELHŘIMOV: Výstava Jaroslav Ziegler

19. září 2021

PELHŘIMOV: Výstava Jaroslav Ziegler

Pozvánka na výstavu JAROSLAV ZIEGLER, která bude od 28. září do 28. listopadu 2021 k vidění ve výstavní síni zámku pánů z Říčan.

Jaroslav Ziegler se narodil v roce 1886 v Černovicích, zemřel v roce 1974 v Čejkově u Nového Rychnova. Více než půl století spolupracoval s pelhřimovským muzeem na obrazových rekonstrukcích historické zástavby Pelhřimova. Jeho životní osudy však zdaleka nejsou spojeny jen s Pelhřimovskem. Vystudoval práva a řadu let zastával úřednické a diplomatické posty na prvorepublikových ministerstvech, ve třicátých letech 20. století byl generálním konzulem v Mnichově. Byl perzekuován jak nacistickým, tak komunistickým režimem. Na prahu 2. světové války byl vězněn v Praze a Berlíně kvůli podezření ze spoluúčasti na plánování atentátu na Adolfa Hitlera, v padesátých letech byl vystěhován z rodinné vily v Pelhřimově do podnájmu v malé vesnici Čejkov, kde strávil posledních dvacet let svého života.

Výstava naváže na výstavu za okny, realizovanou za omezených možností setkávání v zimě 2020/2021. Představí život Jaroslava Zieglera a jeho dílo ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov. Muzejní exponáty doplní zápůjčky předmětů spojených s osobou a dílem Jaroslava Zieglera z některých regionálních soukromých sbírek. Kontext Zieglerovy tvorby budou ilustrovat reprodukce dobových fotografií z muzejní sbírky a digitálního archivu fotografického ateliéru Šechtl a Voseček.

Komentované prohlídky s kurátorkou výstavy se budou konat 5. října a 2. listopadu 2021 od 17:00, dětská komentovaná prohlídka 19. října 2021 od 15:00.

Součástí komentované prohlídky 5. října bude také křest monografie Jaroslav Ziegler, jejíž vydání bylo podpořeno ze Státního fondu kultury MK ČR. Knihu je možné zakoupit na pokladně muzea nebo objednat, telefonicky či e-mailem.

Výstavu doplňuje také on-line průvodce Pelhřimovem Místa Jaroslava Zieglera, interaktivní mapa, dostupná ze stránek muzeumpe.cz nebo prostřednictvím přiloženého QR kódu.

Zdroj: Muzeum Vysočiny Pelhřimov.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum