Pelhřimovské okénko 7.
26. března 2017 - Pelhřimovské okénko 7. - Sluneční hodiny
Nejdéle připravovaný díl do Pelhřimovského okénko. Dvakrát odložený, protože bylo málo slunce a sluneční hodiny bez slunce jsou jako moře bez vody. Také déle trvalo zmapovat všechny sluneční hodiny v Pelhřimově. Poprvé také film nebyl natočen den před odvysíláním, ale například video z Křemešníku je rok a půl staré.
1. Nejmenší sluneční hodiny
Nejmenší sluneční hodiny najdete v Muzeu rekordů a kuriozit. Je to v tomto seznamu spíš taková zajímavá rarita. Ale proč je nezařadit. Mají průměr 9 mm a polos (vrhač stínu) ukazující čas měří 5 mm. Vyrobeny jsou z mosazi a povrch je pozlacený. Číslice byly ručně vyryty diamantem. Posazeny jsou na 1,4 m vysokém polosu (vrhači stínu).
Nejmenší sluneční hodiny
2. Jihlavská brána
Když vyjdete z Muzea rekordů a kuriozit, stačí kousek popojít do Palackého ulice a vidíte další sluneční hodiny na Jihlavské bráně. Nacházejí se ve výšce 16 metrů nad zemí. Šířka hodin je 190 cm, výška 160 cm (další podrobnosti). Sluneční hodiny byly první hodiny na věži, dnes běžné hodiny byly umístěny na věž až ve druhé polovině 18. století (nebo koncem 17. století v tom se prameny různí).
Jihlavská brána
3. Dvůr Městského úřadu
Třetí hodiny jsem sice zařadil pod Masarykovo náměstí čp.1, ale správnější bude adresa Školní 56. Tyto sluneční hodiny jsou volně přístupné pouze v pracovní době Městského úřadu.
Dvůr Městského úřadu
4. Děkanství - Děkanská 8
Sluneční hodiny na Děkanství v nedávné době prošly výraznou proměnou. Původní vzhled + historické fotografie. Nový vzhled. Hodiny restauroval Mgr. Josef Novotný a byl zvolen vzhled hodin ze starší doby. Nápis Fecit Antonius Engelbrecht a letopočet 1798 proto nebyl obnoven. Sluneční hodiny jsou ve výšce 4,5 metru, velikost hodin 3 a půl metru.
Děkanství - Děkanská 8
5. Věž kostela sv. Bartoloměje
Tyto hodiny byly objeveny při rekonstrukce fasády a zůstali odkryté. Údajně je na věž měla "namalovat" rodina hlásného Kotrče, která na věži žila. Také toto místo je jen částečně přístupné a je omezeno otevírací dobou na věži.
Věž kostela sv. Bartoloměje
6. Na Výsluní - Pelhřimov
Opět spíše taková zajímavost. Ale umístění hodin v ulici na Výsluní je více než příznačné. Na hodinách je nápis 502 metrů nad mořem.
Na Výsluní - Pelhřimov
7. Křemešník
Poslední hodiny jsou takový bonus navíc a vypravíme se za nimi až na Křemešník. Komárkovy sluneční hodiny jsou tvořeny konstrukcí ze tří kovových kruhů, navzájem na sebe kolmých, a středovým prutem s upevněnou koulí. Stín této koule se pak promítá na hodinovou stupnici. Hodiny byly vyrobeny rodákem z Pelhřimova panem Komárkem v roce 1840. Na kamenný podstavec byly umístěny až v roce 1879. Zdroj: Oko.
Komárkovy sluneční hodiny - Křemešník
Poslední zajímavost na závěr. Pražská čp. 208. Na fotografie zaniklých slunečních hodin se můžete podívat zde >>>
Protože se mi podařilo dohledat spoustu slunečních hodin v okolí Pelhřimova určitě vznikne pokračování článku. V něm navštívíme: Červenou Řečici, Čížkov, Chvojnov, Novou Cerekev, Pacov, Skrýšov, Zlátenku a pravděpodobně i další místa v okolí Pelhřimova. Víte o dalších hodinách v blízkém okolí, které na seznamu chybí?
Poděkování patří: Turistickému informačnímu centru, protože vyhlídková věž je přes zimu zavřená, za umožnění vstupu na věž. Muzeu rekordů a kuriozit za nafotografování a natočení videa "Nejmenších slunečních hodin". A děvčatům za jejich trpělivost s pomocí lokalizace hodin v ulici Na Výsluní. A také všem ostatním za projevený zájem.
Informace jsem čerpal na webu: Katalog slunečních hodin.
Vážení čtenáři, pokud víte o hodinách, které zde chybí jak v Pelhřimově, nebo v seznamu hodin, které teprve budu připravovat, pište prosím do komentářů na co jsem zapomněl. Všem velmi děkuji. Míra.
Aktualizace: Seznam připravovaných míst se slunečními hodinami:
- Červená Řečice
- Čížkov
- Horní Cerekev
- Humpolec
- Chvojnov
- Kamenice nad Lipou
- Lidmaň
- Nová Cerekev
- Nový Rychnov
- Pacov
- Skrýšov
- Zlátenka
- Želiv
- Žirovnice