Mramorová loď

Sochař Jan Řeřicha vyrobil ve spolupráci se štukatéry Ivo Fišerem a Vladimírem Bláhou z mramoru Verde Guatemala loď o rozměrech 184 x 59 x 40 cm a 12. července 2005 na ní v Praze pod Palackého mostem přeplul Vltavu (v obou směrech).

Historie: Loď byla původně dvojnásobně široká, nedržela ovšem stabilitu při zkušební plavbě po Berounce. Proto ji tvůrci museli podélně rozříznout a vytvořit identická dvojčata, z nichž jedno absolvovalo premiérovou plavbu po Vltavě. Shodou okolností právě toto dvojče bylo 12. září 2005 odplaveno z naší expozice povodňovou vlnou, která zalila zahradu Domu dobrých dnů. Loď, na kterou se díváte, je tedy "dvojče suchozemské".

Zub času: I mramor, vystaven povětrnostním podmínkám, křehne. po dohodě s Janem Řeřichou (a jako vyjádření úcty k silám přírody i připomínku rčení "Pomni, člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš"), jsme mramorovou loď nechali přístupnou dešti i slunci, mrazu i větru. Zanechává to na ní samozřejmě stopy, ale tak už to v životě chodí. Pokochejte se tedy torzem lodi, která po boji s vlnami vltavskými nyní vzdoruje neúprosnému toku času...

Mramorovou loď byla vystavena v zahradě u Domu dobrých dnů v Pelhřimově.

Fotogalerie


 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum