Popravení... | Pelhřimovský magazín

Hledat

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Popravení z politických důvodů

20. dubna 2025

PELHŘIMOV: Popravení z politických důvodů

Na konci března, ve čtvrtek 27. března 2025, byla v Pelhřimově představena kniha:

Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu.

Problematika politických poprav v Československu v období vlády KSČ dlouhodobě přitahuje pozornost veřejnosti. Unikátní kolektivní monografie s názvem Popravení z politických důvodů v komunistické Československu, na které se podílel tým archivářů a historiků pod vedením Petra Malloty více než 15 let (a která má rozsah 3 600 stran) mapuje všechny doposud známé tragické kauzy.

Akce proběhla za přítomnosti zástupců Městského úřadu Pelhřimov a zástupců Ústavu pro studium totalitních režimů. Přítomen byl také Petr Novotný, synovec popraveného Františka Votavy z Častrova. Slavnostní zahájení se ujal Ladislav Med, starosta Pelhřimova.

Popravený armádní důstojník z Pelhřimova

Jednou z osobností s vazbou na region je armádní důstojník plk. Vratislav Janda (1913 až 1949), který služebně působil v Pelhřimově jako velitel roty tamější posádky. Po únoru 1948 se zapojil do odboje (pokus o protikomunistické povstání), za což zaplatil životem.

Popravený policejní strážmistr z Častrova

Podobný osud měl i policejní strážmistr František Votava (1927 až 1951) z Častrova. Ten zběhl ze služby a uprchl na Západ, odkud se záhy vrátil se zpravodajskými úkoly jako tzv. agent-chodec.

Brutalita totalitního režimu

Justiční vraždy představují jednu z nejbrutálnějších a zároveň nejsofistikovanějších forem teroru. Tento násilný akt totiž umožňuje nejen přímou fyzickou likvidaci skutečných či potenciálních politických odpůrců, ale z hlediska ovládání společnosti zahrnuje také celou řadu dalších funkcí (zastrašování „nepřátel“, mobilizace vlastních příznivců, ideologická indoktrinace apod.).

Politické popravy na základě rozhodnutí soudu ale zároveň zachovávají zdání legitimnosti.

„Nová kolektivní monografie Ústavu pro studium totalitních režimů a Nakladatelství Academia, na které po mnoho let pracovaly tři desítky historiků a archivářů napříč odbornými institucemi, mapuje formou jednotlivých životopisných hesel, koncipovaných jako případové studie, všechny doposud známé tragické kauzy popravených z politických důvodů v komunistickém Československu, celkem se jednalo o 232 osob,“ popisuje Petr Mallota, hlavní editor rozsáhlé monografie. „Rozhodujícím milníkem na cestě k politickým popravám v Československu byl ‚Vítězný únor‘ jímž padla poslední země střední Evropy do osidel komunistické diktatury,“ dodává.

„Je důležité čerpat z minulosti, abychom si vážili přítomnosti a svými činy připravovali budoucnost. Dnes žijeme ve svobodné a demokratické společnosti, ale nesmíme zapomínat, že demokracie není samozřejmostí – je to hodnota, o kterou musíme neustále pečovat. Minulé generace ji neměly a mnozí za ni zaplatili cenu nejvyšší. Právě proto je třeba si jejich příběhy připomínat a nezavírat oči před tím, co se v naší zemi dělo,“ sdělil Ladislav Med, starosta města Pelhřimov, který ocenil především skutečnost, že práce historika Petra Malloty přináší svědectví o masové nezákonnosti a politických procesech první poloviny 50. let. „Toto období patřilo k temným stránkám v našich dějinách – mnoho nevinných lidí bylo neprávem odsouzeno, uvězněno a popraveno jen proto, že se režimu nehodili do jeho pokřiveného obrazu společnosti. Komunistická strana Československa si systematicky podřizovala společnost a neštítila se k tomu použít justiční vraždy,“ uvedl doslova Ladislav Med.

Mrazivá statistika

Největší množství rozsudků smrti po „Únoru 1948“ bylo vyneseno a vykonáno za prezidentské éry Klementa Gottwalda. Šlo o 180 osob (tj. 77,6 % z celkového počtu), za Antonína Zápotockého došlo k 46 popravám (19,8 %), za Antonína Novotného byl hrdelní trest vykonán v šesti případech (2,6 %). První exekuce se konala rok po komunistickém uchopení moci, v únoru 1949 (Slavoj Šádek), ta poslední v listopadu 1960 (Vladivoj Tomek). Nejmladší obětí se stal Jaroslav Kysela, kterému bylo době popravy ve věznici Praha-Pankrác jen 18 let, 8 měsíců a 17 dní! Na šibenici umíral dlouhých deset minut. Jeho ostatky úřady odmítly vydat rodině a později je nechaly záměrně zničit.

Osudy, kontroverze, politické procesy

Práce samotná je rozčleněna do dvou oddílů. První 3 svazky obsahují kromě 232 životopisných studií popravených z politických důvodů úvodní studii k tématu, v níž čtenáři naleznou například informace o metodách vyšetřování komunistickými bezpečnostními složkami, o fungování tzv. třídní justice či o osudech ostatků popravených. Na ni pak navazují kopie vybraných dobových dokumentů. Čtvrtý svazek zahrnuje studie k 34 osobám, jejichž případy lze v převážné míře označit za mimořádně kontroverzní. Jedná se o kauzy, které leží na hranici mezi politickými a kriminálními delikty, či ji dokonce překračují. Kromě jednotlivých lidských osudů kniha přibližuje celkový stav bádání a zasazuje popravy do širšího rámce politických procesů. Publikace obsahuje okolo 2 500 archivních dokumentů a fotografií, mnohdy zcela unikátních, jež byly získány jak z veřejných archivů, tak ze soukromých sbírek.

Mgr. Petr Mallota (1980)

Hlavní editor unikátní monografie absolvoval Pedagogickou fakultu UK, obor dějepis - základy společenských věd. Od roku 2008 pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, kde se jako historik věnuje zejména tématu třetího odboje (pokus o ozbrojené protikomunistické povstání v roce 1949, zpravodajské aktivity čs exilu, ilegální letáky a tiskoviny…) a represí v Československu padesátých let 20. století (především téma popravených z politických důvodů).

Tiráž: Petr Mallota a kol.: Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu

  • Odpovědný redaktor: Vojtěch Němec
  • Redaktorka publikace: Jitka Šmídová a kol.
  • Odborný redaktor: Jan Synek a kol.
  • Jmenný rejstřík: Josef Schwarz
  • Obrazová redaktorka: Lucie Veselá
  • Technický redaktor: Jiří Raška
  • Obálky navrhl a zpracoval: Jakub Krč
  • Vydání první, Praha 2024

Tisková část akce proběhla ve čtvrtek 27. března 2025 ve 13 hodin v Kafé May v Pelhřimově. Prezentace pro širší veřejnost v 17 hodin v Knihovně Pelhřimov.

Zdroj: Ústav pro studium totalitních režimů:

www.ustr.cz

Čtyřsvazkovou publikaci Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu (I. – IV.) si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas:

https://www.kosmas.cz/knihy/228021/popraveni-z-politickych-duvodu-v-komunistickem-ceskoslovensku-1-4/

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Popravení z politických důvodů

Popravení z politických důvodů.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

vytvořeno banan.cz | administrace

| Redakční systém Web Bez starosti | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum