Kouřimského vila

19. března 2017 - Miroslav Galko

Seriál o zajímavých budovách, domech a stavbách v Pelhřimově začíná vilou na rohu ulic Nádražní a Křemešnická. Adresa: Nádražní 475 - Mapy.cz.

VÝZVA: Bohužel o vile jsem dohledal minimum informací a název je pouze pracovní. Pokud víte jméno architekta, rok stavby nebo další informace, které zde chybí, pište prosím do komentářů a já článek doplním. Děkuji.

Rodinnou vilu nechal postavit na přelomu 19. a 20. století zakladatel pletárny, pozdější Modety (Alfatex), Josef F. Kouřimský. O historii areálu i o zakladateli bude samostatný článek.

Jednalo se o jeden areál spojený s továrnou, vilou a velkou zahradou. Silniční přeložka tehdy neexistovala, byla postavena až v osmdesátých letech.

Srovnávací mapa, nahoře rok 1953 a dole 2010

Po roce 1948 byla spolu s továrnou znárodněna také vila. V budově potom dlouhou dobu byly v provozu jesle, Lidová škola umění, dlouhou dobu tam nebylo nic, později zdravotnické ordinace. A nyní několik provozoven, například masérské služby, detoxikační medicína, zubní ordinace a další. Vila je v soukromém majetku.

"Kouřimského" vila

Vila je po poslední rekonstrukci (neznám přesný rok) v dobrém stavu. Velmi děkuji všem za informace, které mi pomohli připravit tento článek. Míra.

Fotogalerie:


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum