Kam zmizely sochy

20. července 2011

Zapátral jsem na podnět čtenáře, kam zmizely staré sochy, které stály ve městě před rokem 1989. Konkrétně se jedná o sochu Gottwalda, sochu ženy od kina (později zjištěno, že se jedná o Venuši - původně jsem dostal informaci, že tam byla socha dvou mladých lidí), Fučíka a Lenina od 2. ZDŠ. Názvy a umístění jsem získal z různých zdrojů. Sám jsem v Pelhřimově od roku 2001. Sochy tedy nepamatuji.

Podle mého zjištění jsou prý uskladněny někde v budově Technických služeb v sadech - sochy Gottwalda a ženy od kina Vesmír. První dotaz tedy zamířil do Technických služeb města Pelhřimova.

Odpověď dorazila téměř okamžitě:

Dobrý den, Vámi hledané sochy byly uskladněny po demontáži krátce v Technických službách a pak byly před cca 15 lety odprodány za souhlasu tehdejšího vedení města někam do Severních Čech. Bohužel už na TSmP nepracuje žádný pamětník, který by si pamatoval, kam přesně. Lituji, že Vám nemohu podat příznivější zprávu, ale nejste první kdo se o toto zajímá. Starý Vladimír TSmP.

Obracím se s dalším dotazem na Městský úřad, odtud mi odpověděl pan Matiášek:

Dobrý den. Zajímal jsem se o osud soch v Pelhřimově. Sochy byly dány k roztavení, aby posloužily jako materiál pro sochy dětí v Lidicích. Socha Venuše od kina byla již v dezolátním stavu (byl to pouze plech), takže je zlikvidovaná. Žádné sochy už u nás nejsou. S pozdravem ing. Matiášek, MěÚ Pelhřimov

Může nás potěšit, že komunistické sochy dnes reprezentují lépe než v minulosti. Snad jen pro úplnost o sochách dětí v Lidicích - Pomníku dětských obětí války, se dočtete na oficiálních stránkách: ZDE.

Fotogalerie

Julius Fučík: Socha stála v parčíku před budovou soudu. Dnes je místo ní na místě velký kámen. Pohlednice se sochou je z mého archívu. Rok vydání asi 1960.

Pomník dětských obětí války: Zdroj Wikipedie, autor snímku Honza Groh.


Julius Fučík Julius Fučík
Pomník dětských obětí války Pomník dětských obětí války
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum