Krematorium v Pelhřimově

Po delší době se opět začalo mluvit o Pelhřimovu v souvislosti s krematoriem. Znovu se totiž objevilo ve městě. Sice jen na krátký čas několika dnů, ale znovu zde bylo. Kde jsou kořeny našeho krematoria? Kdy a kdo stál na počátku?

Možná se to doneslo i k Vám, ale podle nepodložených informací, i když já jsem žádné nenašel, zde opravdu opravdové kremarium mělo být postaveno. Podle mě to není pravda, ale hodně se blíží k pravděpodobnému základu historie krematoria. Na počátku měla být domněnka, že se zde již dokonce staví. To se odehrálo okolo roku 1985. Dovolím si přesně citovat Ľubomíra Smatanu z pořadu Českého rozhlasu Radiožurnál:

Jan Šmíd mi vyprávěl mnoho zajímavostí z Pelhřimova a okolí a nezapomněl ani na legendu o filmovém omylu. Na filmy se Honza specializuje a o krematoriu mluvil se Zdeňkem Svěrákem, takže to má z první ruky. Za všechno prý můžou zuby. Zdeněk Svěrák hledal zubaře, přes něj se dostal na vesnického felčara, který se později stal předobrazem pana doktora (Rudolf Hrušínský) ve Vesničce mé střediskové (1985). A když se od něj vracel, někdo před Pelhřimovem utrousil: „Tady staví krematorium.“ Svěrák si to zapamatoval a omyl byl na světě. Stavěli pouze smuteční síň a ta tu stále stojí.

Pelhřimov, smuteční obřadní síň (rok stavby zatím neznám) u hřbitova u Křemešnické ulice. Autor: Ondrej.konicek.

A co bylo dál?

Film se stal velmi populární a všichni si zapamatovali Pelhřimov jako město kde je krematorium.

Zajímavosti:

Krematorium, i když jiné, hrálo v hereckém životě Rudolfa Hrušínského, aspoň podle mě, velkou roli. Zahrál si hlavní roli ve filmu Spalovač mrtvol.

Herec Jiří Lír (ve filmu postava hospodského - Bedřich Rambousek), kterého do Pelhřimova Rudolf Hrušínský posílá, se 19. června 1923 v Pelhřimově narodil.

A co bylo ještě dál?

V srpnu v roce 2010 se Pelhřimov dočkal. Bylo zde postaveno opravdu první krematorium. Zpřístupněno bylo 25. srpna 2010 v 15:00. A při slavnostním zahájení provozu shořelo dne 28. srpna 2010 v 18:00 a s ním i trápení, která lidé napsaná na papíru vložili do rakve. Krematorium slavnostně otevřel a zapálil starosta Pelhřimova Leopold Bambula. Při jeho marném hašení byl ustaven rekord v dálkové přepravě vody v hasičských helmách. Za 21 minut řetězec 181 osob dopravil 120 hasičských přileb s vodou na vzdálenost 415 metrů od městské kašny k historické stříkačce. Rekord byl zapsán do České knihy rekordů.

První krematorium z roku 2010. Autor fotografií: Hasičský záchranný sbor ČR.

Další fotogalerie (Hasičský záchranný sbor ČR): Krematorium - otevřeno - shořelo.

Dnes 1. dubna 2011 ve 14:00 byla slavnostně odhalena pamětní deska krematoria. Adresa: parkoviště u KD Máj - u zadní části budovy (třída Legií).

 

Pamětní deska

A jedno vážně nevážné video.

A co bylo ještě ještě dál?

15. srpna 2014 ve 12:00 odhalil starosta Leopold Bambula znovu v Pelhřimově krematorium. A znovu mělo stejný osud jako jeho předchůdce. Jen bylo o něco menší. Zmenšený model krematoria byl postaven před Šrejnarovským domem na pelhřimovském náměstí. Do schránky v krematoriu mohli opět lidé vhazovat lístky se svým problémem. Shořelo v sobotu 23. srpna 2014 v devět hodin večer v rámci Celostátního festivalu hasičských dechových hudeb.

A co bude ještě dál?

Dá se předpokládat, že se čas od času budou v Pelhřimově objevovat další a další, menší nebo větší, krematoria. A všechny, jak je jejich tradice v našem městě, shoří. Konec?

Aktualizace 4. září 2015:

29. srpna 2015 shořelo v Pelhřimově o Bartolomějské pouti další, v pořadí již třetí, krematorium. A bude se tak pokračovat dál. Každý rok se tak symbolicky spálí starosti pelhřimovských občanů ve zmenšeném modelu krematoria.

Krematorium 2016

9. srpna 2016 - Pelhřimov má opět po roce fiktivní krematorium, které v legendárním filmu Vesničko má středisková, doporučuje navštívit hostinskému Bedřichovi lékař Skružný, vzniklo opět po roce v pondělí 8. srpna v Pelhřimově...

Autor textu, fotografií a videa: Miroslav Galko

P.S.: Jen taková jedna zajímavost, podrobnější info zde >>>:

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum