Zazimování kašny v Pelhřimově
9. listopadu 2016 - Miroslav Galko
Za mrazivého rána začalo každoroční zazimování kašny v Pelhřimově. Vypuštění, vyčištění, zakrytí. Začátek prací před sedmou hodinou a v osm bylo hotovo.
Kašna na Masarykově náměstí byla vždy hlavním zdrojem pitné vody. Poprvé je zmiňována roku 1546. Odjakživa byla napájena z pramene Belky. Dnešní podoba kašny je dle nápisu vytesaného na jednom z pilířů dílem kameníka Jana Schlesingera ze Světlé nad Sázavou a pochází z roku 1828. Uprostřed kašny stojí osmiboký sloupek se zdobenou římsou, na níž je čtyřboká hlavice se čtyřmi lvími hlavami, chrlícími vodu. Na vrcholu hlavice je umístěna socha sv. Jakuba Většího (či Staršího) v poutnickém šatu zdobeném lasturami a s kloboukem spuštěným na záda. Levou ruku drží na prsou, do ohybu lokte má vloženu poutnickou hůl zakončenou křížkem, v pravé drží baňku, která slouží jako pátý chrlič vody.
V roce 1888 proběhla velká oprava kašny, což dokazuje na východní straně štítek s nápisem. Uskutečnil ji Jan Bouda z Jindřichova Hradce. Voda do kašny byla vedena ze Strachovských rybníků, odkud ji čerpaly také sádky v městském dvoře za kostelem sv. Bartoloměje, starý pivovar u děkanství, barvírna a jirchárna v domech čp. 4 a 5, a plnila i malou kašničku v domě čp.3. Sv. Jakub je patronem Španělska a kromě jiného i patronem poutníků. Umístění jeho sochy na kašně je symbolické, protože Pelhřimov má ve znaku poutníka a pokud bychom vzali v úvahu, že název Pelhřimov se odvodil od latinského Pelegrimus, což v podstatě znamená poutník, pak ho můžeme považovat i za patrona Pelhřimova. Jedná se o kulturní památku.
Zdroj: pelhrimovsko.cz