800 let stavění betlémů | Pelhřimovský magazín

800 let stavění betlémů

16. ledna 2024

MUZEUM PELHŘIMOV: 800 let stavění betlémů

O Ježíškovi, Františkovi a zvířátkách.

14. listopadu 2023 - 4. února 2024. Výstavní síň zámku pánů z Říčan.

Dojemně lidský příběh o příchodu Ježíše Krista byl po staletí velmi blízký všem věřícím a stále oslovuje i ty, kteří se jinak k náboženství nehlásí. Představa, že obyčejní a chudí lidé směli navštívit právě narozeného Syna Božího, byla pro naše předky natolik kouzelná, že si pro připomenutí této události začali každoročně stavět jesličky – nejprve v kostelích a potom i doma.

Výstava chce alespoň v náznaku připomenout minulost a současnost betlémů. Odvolává se přitom na tradiční letopočet 1223, kdy svatý František z Assisi uspořádal první živou betlémskou scénu a tím položil základ celosvětovému fenoménu. Výstava představuje starožitné figurky i důmyslné betlémské kulisy z muzejních depozitářů, novodobé autorské práce i papírovou klasiku.

Těšit se můžete nejen na Ježíška, Svatou Rodinu a Tři krále v nejrůznějších podobách a materiálech, ale i na spousty darovníků a zvířátek, která k betlémům neodmyslitelně patří už od dob svatého Františka.

Výstavu doplnila speciální komentovaná prohlídka na první adventní neděli 3. prosince, uspořádaná u příležitosti rozsvěcení vánočního stromečku na pelhřimovském náměstí.

Proběhly dvě speciální betlémářské přednášky: 28. listopadu Mgr. Alexandry Zvonařové z Muzea Jindřichohradecka a 13. prosince Mgr. Tomáše Hartmana z Muzea Vysočiny Třebíč, p. o.

Pro školy či jiné skupiny nabízejí po domluvě komentované prohlídky.

Výstava vznikla v rámci projektu programu Podpora tradiční lidové kultury Ministerstva kultury ČR.

Zdroj: Muzeum Vysočiny Pelhřimov.

Autor fotografií 17. listopadu 2023, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

800 let stavění betlémů

800 let stavění betlémů. Autor fotografií 17. listopadu 2023, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum