Hledat

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Pelhřimovské okénko 2.

15. ledna 2017 - Pelhřimovské okénko 2. - Kaple sv. Floriána

S druhým dílem seriálu zamíříme ke kapličce sv. Floriána. I když nebylo to jednoduché se k ní dostat. Sněžilo hodně a místy víc než půl metrové závěje bránily kapličku, ale neubránily smile

Barokní kaple sv. Floriána byla postavena koncem 17. století na návrší nad Pelhřimovem nedaleko rybníku Stráž. V roce 1788, za josefinských reforem, byla odsvěcena a prodána pelhřimovskému měšťanu Václavu Kolínskému.

Stav kapličky v listopadu 2015

Současný vzhled kaplička získala při stavebních úpravách kolem poloviny 18. století a je znovu vysvěcena. Sv. Florián je ochránce proti ohni. Pelhřimov byl v minulosti poničen několika velkými požáry. Kaplička je od poslední návštěvy (listopad 2015) pěkně opravena. Na jaře bude starší fotogalerie doplněna o nové fotky i video.

Víte, že podle pověsti stávala ve vzdálenosti 100 kroků druhá, podobná kaple. V historických pramenech, ale o tom není žádná zmínka.

Další pověsti:

Vypráví se o dvou mladících, kteří se zamilovali do stejné dívky. Žárlili na sebe tak, že chtěli jeden druhého zabít. Ve stejnou dobu čekali oba na svého soka se zbraní v ruce. Když zahlédli jeden druhého, současně vystřelili a oba se skáceli na zem mrtví. Lidé je tam našli a na jejich památku vystavěli na těch místech kapličky.

Další pověst je o dvou bratrech, kteří se navzájem zastřelili z kuše, byla v Pelhřimově zaznamenána již v 18. století. Místo jejich smrti označovaly smírčí kameny, později přemístěné ke kapli Bolestné Panny Marie. Ze žalu nad smrtí svých sourozenců se prý na hrázi rybníka zabil i třetí bratr a jejich majetek, Lhotka, připadl městu Pelhřimov.

Fotogalerie:

Video a fotografie jsou opět "čerstvé", 14. ledna 2017, jak se na Pelhřimovské okénko sluší a patří smile


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum