Koně pro film | Pelhřimovský magazín

Hledat

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Koně pro film

V úterý 11. srpna 2015 proběhla na Farmě Rybníček velmi zajímavá: Tisková konference - Koně pro film.

Plán celé akce byl představit jak probíhá nácvik koní pro filmové natáčení. Není to jen tak, vzít nového koně a hned ho hodit do filmového mumraje. Kůň si musí předem zvyknout na spoustu, pro něho dosud neobvyklých, zvuků, pohybů a předmětů. Prostě na vše co by ho mohlo plašit a způsobit tak zranění jezdce, dalších lidí nebo koně samotného. Z toho důvodu musí nejdříve projít nácvikem.

Cíl nácviku byl, že kůň Cvalík musí zvládnout natočení scény kdy rytíř v brnění srazí kopím pěšáka a vše bude natáčet kvadrokoptéra. Nejdříve si koně, protože nácvikem prošla také klisna Rozárka, museli zvyknout na pohyb a hlavně zvuk kvadrokoptéry. V další fázi si Cvalík zvykal na přítomnost zbraní a nakonec i na brnění, které měl jezdec na sobě. Zhruba po necelých dvou hodinách bezproblémově proběhla celá scéna.

Koně pro film. Ukázka nácviku koní na kvadrokoptéru, zbraně, hluk brnění a samotná akce.

Tréninku a nácviku se zúčastnili: Horse master Václav Plánka - např. Návštěvníci III s Jeanem Reno jako organizátor kočárů. Odborník na scénický šerm a zbrojíř Pavel Plch - např. Arabela se vrací. Jezdec - kaskadér Filip Kadlec - např. dabler za Hugha Jackmana ve filmu Van Helsing.

Pro zobrazení profilu a životopisu klikněte na fotografii:

Profil společnosti Koně pro film - Horses For Film:

Zaujalo mě jak pěkně o koních mluvil kaskadér Filip Kadlec: "Koni neporoučíte a ani mu nic nenařizujete co má udělat a kam má jet. Ale snažíte se ho přesvědčit, ať to s Vámi zkusí, aby například jel tady na ten kopec, že to bude fajn. A ten kůň se tam nakonec s vámi vydá". Já v jeho slovech čtu, že je to jako když přesvědčujete kamaráda, pojď vyzkoušíme něco nového. Že jezdec není pán a kůň sluha, ale že jde o dva rovnocenné partnery. Všiml jsem si toho během těch pár hodin několikrát, že pořád se dbalo na to, ať jsou koně v pohodě, spokojení a nejsou moc unavení.

Koně pro film - záběry z kvadrokoptéry. Ukázka výcviku koní. Hudba:  Damon Boucher - Grace. Autor videa: R1 JIH. Obsluha kvadrokoptéry: syn a otec Svobodovi.

Odborník na šerm Pavel Plch vysvětlil, proč se na koně nasedá zleva:

"Je to takový jízdárenský úzus, že se nasedá na koně zleva, je to pravda, ale málokdo asi na jízdárnách ví proč. Ono to začalo už ve středověku, kdy se začaly jízdní oddíly organizovat, tak jednak není možné, aby každý nasedal z jiné strany, protože tam by byl chaos. Tak pokud máte seřazené koně vedle sebe, tak je potřeba nasedat z jedné strany a potom nejdůležitější věc, protože všichni byli praváci tehdy, levá ruka byla prokleta, což byl středověký taky tehdejší úzus, tak měli meč po levé straně. Pokud je meč po levém boku, tak jediný způsob jak nasednout na koně tak je z levé strany. Protože jinak Vám ten meč vadí. Od té doby nasedáme všichni zleva".

Kaskadér Filip Kadlec odpovídal na otázku: Kdy Vám šlo při natáčení o život?

"Tak už i u nás to šlo v kinech, Sněhurka a lovec film anglické produkce. V tom filmu útočila armáda na vodní hrad po pobřeží a jelo tam asi 80 koní. V celém tom chumlu, jakoby v uvozovkách neorganizovaném, celý to byl takový ovál, jsme útočili na ten hrad po pobřeží, a v moři nějakých zhruba půl metru vody. Z toho hradu na nás stříleli z děl a kolem nás to vybuchovalo. Několik z nás po zásahu výbuchů padalo a zhruba takových dvacet třicet koní přese mě přeběhlo. Pro mě teda bohužel, byť to všechno bylo připravený a domluvený, ti jezdci věděli kde budeme padat, padalo nás myslím že šest v tenhleten moment, tak vznikl tam nějaký chaos, zmatek, ty koně se tam za námi srazily po výbuchu a jinak samozřejmě v tý vodě vznikla vřava, kdy se voda začala pěnit, tak říkali, že mě neviděli. A prostě dvacet, třicet koní, přese mě přeběhlo. Trvalo to strašně dlouho, ale proti jiným jsem měl štěstí, že mě akorát šlápli na vnitřní stranu stehna, tak jsem měl jenom vevnitř prasklý sval. Nebylo to příjemný, ale nic, třeba jeden byl bohužel zraněný hodně, ten měl vzadu rozseklou hlavu a výron do mozku, takže ho hospitalizovali následně. To byla zrovna taková situace, kdy zasáhlo dost nešťastných aspektů, kdy tam koně zareagovaly poplašeně a ve zpěněný vodě holt toho jezdce neviděli, když byl pod vodou, tak se jim to úplně vyčítat nedá, ale nemělo by se to stát. Ovšem když do toho zasáhne nějaká technická vada na kameře, třeba ty speciální efekty vyrábějí výbuchy, který přijdou zrovna dřív nebo později, a koně se v tu chvíli leknou, protože to čekají jindy. Je to spousta aspektů".

A moje krátké shrnutí. Z celého dne na Farmě Rybníček jsem si odnesl, že přístup při nácviku koní je ohleduplný a všichni se snaží, aby to pro koně nebyla nějaká těžká práce, ale spíš příjemná zábava, s tím, že zdraví a spokojenost koní je na prvním místě.Určitě si na všechny vzpomenu, až příště ve filmu uvidím kromě herců lidských i herce koňské. Kromě již zmíněných patří také velký dík také děvčatům a všem, kteří se o koně starají a také velmi děkuji Nele Kyselové za pozvánku. Držím všem palce v další práci. Míra Galko

Fotogalerie:


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum