Hledat

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Pelhřimovské okénko 3.

29. ledna 2017 - Pelhřimovské okénko 3. - Umrlčí cesta

Historická komunikace z Myslotína do Starého Pelhřimova.

Poslední lednová sobota a Starý Pelhřimov směr Myslotín. Počasí lepší než před dvěma týdny kdy jsem měl původně v plánu tuto cestu. Jako začátek trasy jsem vybral Starý Pelhřimov. Místo kde končil každý pohřební průvod z Myslotína.

V Myslotíně hřbitov nikdy nebyl, proto byl pro něj určen ten ve Starém Pelhřimově. Na hřbitov doprovázely zemřelé pohřební průvody a cesta, po které tyto průvody chodily, převzala pojmenování - "Umrlčí cesta".

Zajímavost: Hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele v roce 1930 vyhořel.

Vede zde žlutá turistická trasa, která je v zimě také využívána běžkaři. V plánu je použít tuto cestu jako cyklostezku, která by pokračovala přes Rynárec až do Putimova.

Prvních jeden a půl kilometru vede mezi poli. Při křížení s hlavní silnicí Pelhřimov - Vlásenice uvidíte kapličku sv. Mikuláše. Po necelém kilometru projdete lesem k mostu nad železniční tratí Horní Cerekev - Tábor. Z mostu je směr Tábor vidět strážní domek č. 13, který sloužil mimo jiné i pro telefonickou komunikaci s pelhřimovským nádražím.

Starý Pelhřimov - kostel sv. Jana Křtitele

A pak další kilometr lesem k rozcestí Maštálka. Hned vedle cesty je obnovený křížek. V těch místech býval mokřad kde se podle pověsti utopil kočár se svatebčany. Od té doby se tam říká "U utopené svatby".

Zajímavost: Maštálka je z německého původu „Marstall - maštal“ což znamená konírnu nebo stáj (chlév).

Mapa trasy - Umrlčí cesty

Posledních asi 700 metrů a jste v Myslotíně. Těsně před obcí v současnosti probíhá stavba obchvatu. Pelhřimovské okénko, ale končí už na Maštálce až do Myslotína dnešní výlet nevedl :-)

Na konci dnešního okénka se ještě vrátíme do Starého Pelhřimova:

Podle jedné z pověstí si blízká obec Hodějovice chtěla vystavět kostel na vršku zvaném Na kostelíku, ale co ve dne vystavěli v noci se přestěhovalo do Starého Pelhřimova, takže nakonec byl kostel postaven tam.

Další pověst říká, že v nedaleké vesnici Dubovice žil velice zbožný sedlák Mikuláš. Když zemřel tak byl pohřben ve Starém Pelhřimově u kapličky a když později otevřeli jeho hrob zjistili, že tělo je neporušené, což považovali za zázrak, proto místo kapličky vystavěli kostel.

Další pověsti z Pelhřimova a okolí si můžete přečíst nebo poslechnout zde.

Tímto se s vámi pro dnešek loučím, přeji fajn neděli a těším se zase za čtrnáct dní u dalšího okénka. 4. díl zamíří do Pekla - Dvůr Peklo. Míra.

Přidejte si na Facebooku událost: Pelhřimovské okénko 4. - Dvůr Peklo >>>

Fotogalerie:

Video a fotografie ze soboty 28. ledna 2017:


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum